Artykuł o dywanach

oces wytwarzania tkaniny nazywa się tkaniem i wykonywany jest na krosnach tkackich (ręcznych lub mechanicznych). Półproduktem do produkcji tkanin jest przędza tkacka. Pierwsze wyroby przypominające tkaninę tworzono już przed oś

Artykuł o dywanach pranie kanap wrocław

Definicja tkaniny

Tkanina ? wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.

Proces wytwarzania tkaniny nazywa się tkaniem i wykonywany jest na krosnach tkackich (ręcznych lub mechanicznych). Półproduktem do produkcji tkanin jest przędza tkacka.

Pierwsze wyroby przypominające tkaninę tworzono już przed ośmioma tysiącami lat. Nie były to tkaniny w dzisiejszym rozumieniu, ponieważ składały się z luźno splecionych ze sobą włókien, traw, pasków skór zwierzęcych, cienkich gałęzi czy pnączy. Powstawały w ten sposób plecionki, strukturą przypominające tkaniny. Były to wyroby o ograniczonych i najczęściej niewielkich wymiarach. Tkanina lniana, w wyrafinowanej formie, bardzo cienka, przejrzysta, miała swój początek w starożytnym Egipcie w okresie Starego Państwa ok. XXVII wiek p.n.e. - XXII wiek p.n.e.. Zachowało się wiele malowideł i zapisów o produkcji lnu i jego wykorzystaniu przez starożytnych Egipcjan. Dopiero opanowanie techniki skręcania włókien na mokro (przędze mokroprzędne) zapoczątkowało przemysłowe wytwarzanie tkanin lnianych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tkanina


Rzemiosło...

Najdroższy typ dywanów to dywany rzemieślnicze, nie ma w nich niedociągnięć i błędów, które są dopuszczalne w dywanach ludowych, nomadzkich czy nawet tych maszynowych. Tkane są ręcznie przez tkaczy, którzy pracują z niewiarygodną wręcz precyzją. Często przy jednym dywanie pracuje ich kilku jednocześnie.

Bardziej zdumiewająca jest jednak ich dokładność. Dywany przędą korzystając ze wzoru narysowane na papierze milimetrowym. Co tylko dowodzi jak dokładne są te dywany.


Sprzątanie ulic po wyładowaniach atmosferycznych

Sprzątanie ulic jest zajęciem wykonywanym przez specjalne ekipy pracowników, którzy mogą być zatrudnieni przez miasto lub przez niezależne firmy sprzątające. Dzięki takim osobom udaje się doprowadzić ulice do prawidłowego wyglądu zarówno po wypadkach samochodowych, jak i po wyładowaniach atmosferycznych. Zdarza się, bowiem bardzo często, że w wyniku silnych opadów deszczu i wichur na ulice spada duża ilość gałęzi i liści oraz zerwane z drzew reklamy, a wówczas muszą one zostać usunięte zanim przywrócony zostanie ruch uliczny. Podobna sytuacja zachodzi po wypadkach drogowych. Wprawdzie jako pierwsi na miejscach wypadku pojawiają się drogowcy, jednak to ekipy sprzątające mogą zająć się jeszcze dokładniejszym sprzątnięciem ulicy.