Czego nie wiesz o energii słonecznej

emat fotowoltaiki właśnie.Czym jest moduł fotowoltaiczny?Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych. Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego

Czego nie wiesz o energii słonecznej Producenci paneli fotowoltaicznych konkurują ze sobą w kwestii wydajności ich modułów. Większość producentów np. stosują coraz to nowe rozwiązania techniczne w swoich panelach. Krótko na temat fotowoltaiki właśnie.

Czym jest moduł fotowoltaiczny?

Moduł fotowoltaiczny - układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.

Maksymalna wartość generowanego napięcia dla pojedynczego ogniwa krzemowego nie przekracza 0,6 V, a moc osiąga wartość od 1 do 2 W. Dla zastosowań praktycznych wymagane jest znacznie wyższe napięcie elektryczne, dlatego właśnie pojedyncze ogniwa łączy się ze sobą tworząc w ten sposób moduły fotowoltaiczne.

W większości modułów fotowoltaicznych materiałem półprzewodnikowym jest krzem w postaci płytek monokrystalicznych lub polikrystalicznych. W związku z ograniczoną globalną dostępnością krzemu oraz rosnącym popytem na ten surowiec, zwiększa się produkcja modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych, do produkcji których jest używany krzem amorficzny, diselenek indowo-miedziowy oraz tellurek kadmu. Technologia cienkowarstwowa charakteryzuje się tym, że mocno redukuje się zużycie wykorzystanych w niej materiałów, a całość modułu jest zbudowana z jednego ogniwa

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Moduł_fotowoltaiczny


Ogniwa odzyskujące energię ze światła słonecznego

Darmowa energia wręcz świeci na nas codziennie, więc aż szkoda byłoby z niej nie korzystać. Oczywiście chodzi o energie słoneczną, którą można przetworzyć na energię cieplną lub elektryczną w zależności od zastosowanej technologii. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słońca, a może raczej fotonów, na prąd. Ta energia może zostać zmagazynowana w akumulatorze do późniejszego użycia.

Panele montuje się na duchu budynku, najczęściej skierowane są na stronę południową pod odpowiednim kątem, co gwarantuje najlepszą skuteczność urządzenia w wytwarzaniu energii. Z pewnością jest to dobry sposób, aby nieco zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, a zakup takiego ogniwa może się zwrócić całkiem sprawnie.




Cytat z Wikipedii o fotowoltaice

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych a skumulowana moc wynosiła 6 890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika