Hydraulika siłowa

nnymi roboty ziemne, których celem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie podłoża dla posadowienia konkretnego budynku. Do najczęściej wykonywanych prac tego typu należą oczywiście wykopy i nasypy. Aby można było wykonywać taki

Hydraulika siłowa

Roboty ziemne i oprzyrządowanie

Maszyny budowlane to zróżnicowany sprzęt, który spełnia różne funkcje w zależności od charakteru pracy, jaką muszą wykonywać. Jednym z rodzajów takich prac są między innymi roboty ziemne, których celem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie podłoża dla posadowienia konkretnego budynku. Do najczęściej wykonywanych prac tego typu należą oczywiście wykopy i nasypy. Aby można było wykonywać takie prace niezbędne są odpowiednie maszyny tego rodzaju co koparki czy równiarki. W tym przypadku używane są również często spycharki, czy zgarniarki. Każdy z takich sprzętów ma do spełnienia konkretne funkcje.


trzywałowe trzyosiowe


ze względu na oddziaływanie na podłoże
walce statyczne - oddziałują własną masą, na niewielką głębokość. Używane są najczęściej do prac końcowych w robotach drogowych, dogęszczania górnych warstw nasypów, zagęszczania podsypek pod fundamenty.
walce wibracyjne - jednoczesne oddziaływanie statyczne i dynamiczne, odpowiedni układ wirujących mas zapewnia drgania o częstości do 50 Hz. Ich głębokość oddziaływania sięga 2 m.

ze względu na sprężystość wałów
walce stalowe
walce ogumione (wały podatne w formie zestawów kół ogumionych)

ze względu na kształt wałów
gładkie
okołkowane
tarczowe
siatkowe
kompaktory

ze względu na liczbę i usytuowanie wałów
jednowałowe
dwuwałowe dwuosiowe
trzywałowe trzyosiowe
trzywałowe dwuosiowe
czterowałowe dwuosiowe

ze względu na napęd
ręcznie prowadzone
przyczepne
samojezdne (z napędem na jedną, dwie lub trzy osie)
zdalnie sterowane

ze względu na konstrukcję ramy
sztywne
przegubowe

walce kombinowane ? połączenie różnych rodzajów wałów
walce specjalne ? do zagęszczania skarp, rowów, wysypisk odpadów

Dodatkowo w walcach jako osprzęt wspomagający stosuje się czasem lemiesz. W starszych rozwiązaniach stosowano zrywaki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Walec_(maszyna)


Sprężarki

Z czym może się kojarzyć coś takiego jak sprężarka powietrza?

Bez wątpienia pierwszą myślą będą urządzenia używane w warsztatach. Czyli duży, solidny pojemnik ze stali na sprężone powietrze i połączony z nim silnik z kompresorem. Takie maszyny czy narzędzia mają bardzo szerokie zastosowanie - od pompowania opon samochodowych po malowanie natryskowe i napędzanie kluczy udarowych. Czyli takich fajnych kluczy wydających dość charakterystyczny dźwięk a służących do np. odkręcania kół.

Jednak sprężarki to nie tylko urządzenia warsztatowe - to również elementy układów hamulcowych samochodów ciężarowych. Co ciekawe to właśnie pneumatyczne a nie hydrauliczne układy hamulcowe są stosowane w ciężarówkach. Tak więc każdy TIR czy też ciężarówka ma na swoim pokładzie sprężarkę/kompresor i zasobnik sprężonego powietrza. Dlatego przy hamowaniu słuchać z ich strony takie "psssyyt".