Kilka słów o "solarach" - fakty, zastosowanie i koszty

ć wykorzystywana do oświetlania i ocieplania różnych budynków. Do tego celu służą ogniwa fotowoltaiczne, które mogą być montowane w postaci paneli słonecznych oraz kolektorów słonecznych. Wspomniane panele słoneczne służą do wytwa

Kilka słów o baterie słoneczne

Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych w różnych urządzeniach zewnętrznych

Zasady fotowoltaniki mogą znaleźć zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Dzięki temu energia słoneczna może być wykorzystywana do oświetlania i ocieplania różnych budynków. Do tego celu służą ogniwa fotowoltaiczne, które mogą być montowane w postaci paneli słonecznych oraz kolektorów słonecznych. Wspomniane panele słoneczne służą do wytwarzania energii elektrycznej, natomiast kolektory słoneczne do wytwarzania ciepła. Dlatego mogą być one montowane w dużych i małych budynkach, a także w różnych urządzeniach zewnętrznych, takich jak na przykład parkometry. W związku z tym ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na tworzenie ekologicznych miast oraz na zaprowadzanie oszczędności w gospodarstwach domowych i całych miastach.


Oświetlanie dużych powierzchni sklepowych

Osoby odpowiedzialne za duże powierzchnie sklepowe starają się zarządzać nimi w taki sposób, żeby można było wprowadzać w czasie ich użytkowania różne oszczędności. Jednocześnie muszą pamiętać o tym, żeby ich klienci czuli się swobodnie chodząc po galeriach handlowych i nie musieli opuszczać powierzchni sklepowych w powodu jakichś przerw w dostawie prądu albo dużego spadku temperatury. Dlatego na powierzchni dachu dużych galerii handlowych bardzo często montowane są panele słoneczne. Pozwalają one na skuteczne oświetlanie budynku i sprawiają, że wygląda on nowocześnie. Oprócz tego można w galeriach handlowych montować także kolektory słoneczne, które będą je dodatkowo ocieplać i staną się dobrym uzupełnieniem dla ciepłych nawiewów.


Jak działa fotoogniwo?

Fotoogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło. Padające na złącze fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura. Pole elektryczne wewnątrz półprzewodnika, związane z obecnością złącza p-n, przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony. Elektrony trafiają do obszaru n, dziury do obszaru p. Rozdzielenie nośników ładunku w złączu powoduje powstanie na nim zewnętrznego napięcia elektrycznego. Ponieważ rozdzielone nośniki są nośnikami nadmiarowymi (mają nieskończony czas życia), a napięcie na złączu p-n jest stałe, oświetlone złącze działa jako ogniwo elektryczne, czyli takie, w którym źródłem prądu są reakcje chemiczne zachodzące między elektrodą a elektrolitem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne#Zasada_dzia.C5.82ania