Umyj swój samochód

ających jedno lub więcej dzieci wymienia dotychczasowe modele samochodów na bardziej wygodne i praktyczne auta. Jakie cechy powinien mieć samochód dla rodziny? Przede wszystkim, powinien być o wiele większy niż standardowe auto ?

Umyj swój samochód

Czym powinien cechować się samochód rodzinny?

Jeśli planujemy w najbliższym czasie powiększenie rodziny, nasz samochód również powinien być do tego przygotowany. Wiele osób posiadających jedno lub więcej dzieci wymienia dotychczasowe modele samochodów na bardziej wygodne i praktyczne auta. Jakie cechy powinien mieć samochód dla rodziny? Przede wszystkim, powinien być o wiele większy niż standardowe auto ? dobrze tutaj sprawdzą się modele kombi, które posiadają o wiele więcej przestrzeni. Dodatkowym atutem będzie na pewno spory bagażnik, w którym zmieści się na przykład wózek czy nosidełko. Przyszli rodzice nieraz nie zdają sobie sprawy, że wraz z małym dzieckiem trzeba przewozić naprawdę mnóstwo rzeczy różnych rozmiarów.


Co to jest bieżnik?

Bieżnik - zewnętrzna część opony bezpośrednio stykająca się z drogą. Jest wykonana jako gruba warstwa przywulkanizowana do osnowy, stanowi ochronę czoła opony przed uszkodzeniem oraz dzięki odpowiedniej rzeźbie zwiększa przyczepność opony do nawierzchni drogi. Rowki w bieżniku mają na celu odprowadzanie wody i przeciwdziałanie poślizgom. Rzeźba bieżnika jest wykonana odpowiednio do warunków, w których opona będzie pracować. Opony do jazd terenowych i po drogach gruntowych mają bieżniki o rzeźbie grubej i wypukłej, do jazdy po drogach o ulepszonych nawierzchniach - o rzeźbie drobnej i płaskiej, a do jazdy w różnych warunkach stosuje się bieżniki o rzeźbie pośredniej.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bie%C5%BCnik_(motoryzacja)


Pneumatyczne hamulce

W samochodach osobowych hamulce działają na takiej zasadzie, że jeśli kierowca nie trzyma nogi na pedale hamulca to samochód może się swobodnie toczyć. Dopiero naciśnięcie hamulca powoduje dociśnięcie szczęk hamulcowych do bębna lub klocków hamulcowych do tarcz. Do przeniesienia siły z nacisku na pedał na sam mechanizm hamulca stosowany jest płyn. Czyli są to hydrauliczne układy hamulcowe.

W ciężkich samochodach ciężarowych np. TIRach hamulce działają w sposób odwrotny. Jeśli w układzie nie ma ciśnienia to szczęki lub klocki hamulcowe są dociśnięte do powierzchni hamowania. Dopiero jeśli sprężarka powietrza zbuduje odpowiednio duże ciśnienie to równoważy ono docisk i szczęki hamulcowe się podnoszą umożliwiając jazdę. W momencie kiedy kierowca wciśnie pedał hamulca to otwierany jest zawór przez który jest upuszczane ciśnienie i szczęki hamulcowe ponownie są dociskane do powierzchni hamowania. Taki system ma dużą zaletę - w przeciwieństwie do hydraulicznego w momencie uszkodzenia przewodów czy rozszczelnienia układu pojazd jest zatrzymywany.